News


Please could all results be phoned or sent by text message through to Aled on 01545 574 907 or 07791 605 651

 

Saturday December 10th 2016

* New Quay and Bargod have requested their annual postponement *

 

J. Emrys Morgan Cup

3rd Round

 

Borth v Waterloo

Newcastle v Knighton

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Aberporth v Aberdyfi

NCE v Bont

 

League Cup

2nd Round

 

Lampeter v Llanboidy

 

Div One

 

Aberaeron Res v Crannog

Dewi Stars v Cilgerran

Felinfach v St Dogmaels

Llandysul v Cardigan

 

Div Two

 

Maesglas v Pencader

SDUC P v P Ffostrasol

 

Res Cup

 

Crannog Res v Lampeter Res

Ffostrasol Res v Felinfach Res

Llanboidy Res P v P Cardigan Res

NCE Res P v P Llandysul Res

 

 

Saturday December 3rd 2016

 

J. Emrys Morgan Cup

3rd Round

 

Ffostrasol 1 v 2 Berriew

Crannog 1 v 0 Llangedwyn

Llanidloes 4 v 0 Aberaeron

Presteigne 2 v 3 Caersws

Felinfach 0 v 4 Cardigan Town

Llanon 2 v 6 Pencader

Llandysul 2 v 0 Llanymynech

Guilsfield 5 v 2 Penybont

Dewi Stars 4 v 3 Brecon Northcote

Hay St Marys 2 v 1 Talgarth

Cilgerran 2 v 2 Llanilar - aet (2-2 after 90 mins). Llanilar win 4-3 on penalties

Llanbiody 1 v 3 Tregaron

St Dogmaels 2 v 3 Bont - match played at Maesglas ground

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Dolgellau Res 3 v 1 Lampeter

 

Div One

 

NCE 4 v 0 New Quay

 

Div Two

 

Aberporth A v A Maesglas

 

Res Cup

 

Cardigan Res P v P Felinfach Res

Lampeter Res 3 v 1 Ffostrasol Res

 

 

Saturday November 26th 2016

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Rhayader 0 v 1 Bont

Penrhyncoch Res 1 v 2 Llanboidy

 

3rd Round

 

Llanfair Utd 0 v 2 Llanfyllin

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Crannog 3 v 2 Llandysul

Cilgerran 1 v 2 Felinfach

Pencader 1 v 3 St Dogmaels

Aberaeron Res 3 v 2 Padarn

 

Div One

 

Cardigan 0 v 2 NCE

Lampeter 5 v 3 Dewi Stars

New Quay 4 v 0 Bargod

 

Div Two

 

Aberporth 10 v 1 SDUC

Maesglas 2 v 4 Ffostrasol

 

Res Cup

 

Bargod Res 1 v 4 Ffostrasol Res

Felinfach Res P v P Cardigan Res

Llanboidy Res 5 v 7 Crannog Res

Llandysul Res 2 v 0 Lampeter Res

 

 

Sunday November 20th 2016

 

Div Two

 

SDUC 1 v 10 Maeslas

 

 

Saturday November 19th 2016

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Llanymynech 6 v 1 Kerry

Tregaron 3 v 0 Trefonen

Rhayader P v P Bont

Aberaeron Res 7 v 0 Machynlleth

Llanidloes 1 v 0 Aberporth

Penybont P v P Morda - Morda unable to raise a side. Penybont proceed to next round.

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Llanilar 4 v 3 Talybont

 

Div One

 

Bargod 1 v 8 Lampeter

Cilgerran 0 v 4 Cardigan

Crannog 5 v 4 St Dogmaels

New Quay 0 v 15 Llandysul

 

Div Two

 

Ffostrasol 11 v 0 SDUC

Llanboidy P v P Pencader

 

Res Cup

 

Felinfach Res 3 v 3 Crannog Res

Lampeter Res 4 v 3 NCE Res

Llandysul Res 2 v 1 Llanboidy Res

 

 

Friday November 18th 2016

 

Div One

 

NCE 6 v 1 Felinfach

 

 

Friday November 11th 2016

 

Div One

 

NCE 0 v 5 Llandysul

 

 

Draw

 

Emrys Morgan Cup draw

3rd Round

 

These fixtures are scheduled to be played on the conference date of the 3rd December except where stated. There may also be changes where pitches are required for CWFA Cup which is scheduled on the same day.

 

Ffostrasol v Berriew

Crannog v Llangedwyn

Llanidloes/Aberporth v Aberaeron/Machynlleth

Presteigne v Caersws

Llanfair Utd v Llanfyllin

Felinfach v Cardigan Town

Llanon v Pencader

Llandysul v Llanymynech/Kerry

Guilsfield v Penybont/Morda

Borth v Waterloo (10/12/16)

Newcastle v Knighton

Dewi Stars v Brecon Northcote

Hay St Marys v Talgarth

Cilgerran v Llanilar

Penrhyncoch/Llanbiody v Tregaron/Trefonen

St Dogmaels v Rhayader/Bont

 

 

Saturday November 5th 2016

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Abermule 3 v 5 Guilsfield
Llanymynech P v P Kerry
Llanilar 2 v 1 Newcastle Emlyn
Newtown Wanderers 2 v 3 Brecon Northcote
Llanon P v P Newtown Rovers - Newtown Rovers unable to raise a side. Llanon proceed to the next round
Builth Wells 0 v 5 Pencader
Newcastle 5 v 2 Aberystwyth University
Cilgerran Rovers 14 v 0 SDUC
Knighton Town 4 v 1 Talybont
Trewern 0 v 3 Waterloo Rovers
Llanfechain 1 v 2 Llangedwyn
St Harmon 0 v 3 Talgarth
Maesyrhandir 1 v 2 Borth
Crannog 5 v 0 Bargod Rangers
Berriew 2 v 2 Lampeter - aet - Berriew win 4-3 on penalties
Llanrhaeadr 1 v 5 Hay St Mary's
Presteigne 2 v 1 Maesglas
Llandrindod Wells 1 v 1 Llanfyllin - aet - Llanfyllin win 8-7 on penalties
New Quay 0 v 3 St Dogmaels

Caersws 6 v 1 Padarn
Ffostrasol 11 v 0 Aberdyfi
Felinfach 4 v 3 Bow Street

 

Div One

 

Cardigan 2 v 4 Aberaeron Res

Dewi Stars 0 v 2 Llandysul

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 0 Llanboidy

 

Res Cup

 

Bargod Res 0 v 4 NCE Res

Lampeter Res P v P Cardigan Res - Cardigan unable to raise a side

Llanboidy Res 2 v 3 Ffostrasol Res

Llandysul Res P v P Felinfach Res - Felinfach unable to raise a side

 

 

Draw

 

The draw for the League Cup was made at the league meeting on 1st Novmber and is as follows:-

 

3rd Round


1 - St Dogmaels v Lampeter/Llanboidy
2 - Ffostrasol v NCE
3 - Llandysul v Crannog
4 - Cardigan v Felinfach

 

Semi-finals

 

2 v 1
3 v 4

 

 

Saturday October 29th 2016

 

CWFA Cup

1st Roun

 

Bishops Castle 3 v 3 Aberystwyth University - Uni win 3-1 on penalties

Llangedwyn 0 v 4 Chruchstoke

Kerry P v P Lampeter Town - Lampeter unable to raise a side

Builth Wells 4 v 2 Penybont

New Quay 0 v 7 Waterloo Rovers

Cilgerran Rovers 0 v 2 Newbridge On Wye

Brecon Northcote 1 v 2 Llanfyllin Town

Trewern 3 v 2 Llanilar

Llanymynech 1 v 0 Four Crosses

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Borth Res 1 v 8 NCE

Dolgellau Res 5 v 1 Cardigan

 

League Cup

2nd Round

 

St Dogmaels 25 v 0 SDUC

 

Div One

 

Crannog 5 v 0 Aberaeron Res

Dewi Stars 5 v 1 Bargod

Felinfach 0 v 4 Llandysul

 

Div Two

 

Ffostrasol 0 v 1 Maesglas

Llanboidy 1 v 2 Pencader

 

Res Cup

 

Bargod Res 17 v 1 Felinfach Res

Cardigan Res P v P Crannog Res - Cardigan unable to raise a side

Lampeter Res P v P NCE Res - Lampeter unable to raise a side

Llandysul Res 5 v 0 Ffostrasol Res

 

 

Saturday October 22nd 2016

* - Llandysul have requested their annual postponement

 

League Cup

2nd Round

 

Aberaeron Res P v P NCE - Aberaeron unable to raise a side. NCE proceed to next round

Pencader 1 v 2 Cardigan

Ffostrasol 1 v 0 Dewi Stars

 

South Cards Cup

1st Round

 

Llanboidy 4 v 1 Aberporth

 

Div One

 

Bargod 1 v 4 Crannog

Cilgerran 3 v 2 Felinfach

New Quay 0 v 8 Lampeter

 

Div Two

 

Maesglas 15 v 0 SDUC

 

Res Cup

 

Crannog Res 4 v 1 Cardigan Res

Felinfach Res 2 v 2 Ffostrasol Res

Lampeter Res 7 v 2 Llanboidy Res

NCE Res 2 v 0 Bargod Res

 

 

Saturday October 15th 2016

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Llanilar 1 v 0 UWA Res

SDUC 0 v 7 Aberaeron Res

 

League Cup

1st Round

 

New Quay 0 v 8 Lampeter

Aberporth 0 v 2 St Dogmaels

 

Div One

 

Cilgerran 3 v 1 Bargod

Dewi Stars 2 v 7 Crannog

Llandysul 7 v 1 Felinfach

NCE 5 v 0 Cardigan

 

Div Two

 

Ffostrasol 2 v 0 Llanboidy
Pencader 2 v 0 Maesglas

 

Res Cup

 

Cardigan Res 0 v 2 NCE Res

Crannog Res 2 v 1 Ffostrasol Res

Llanboidy Res 0 v 6 Llandysul Res

 

 

Friday October 14th 2016

 

Lampeter Res 7 v 1 Felinfach Res

 

 

Saturday October 8th 2016

 

J. Emrys Morgan Cup

1st Round

 

Lampeter P v P Meifod - Meifod have conceded the game

 

League Cup

2nd Round

 

Bargod 0 v 7 Llandysul

Crannog 2 v 0 Maesglas

Felinfach 0 v 0 Cilgerran after 90 mins and ET. Felinfach win 3-1 on penalties

 

Div One

 

Aberaeron Res 0 v 3 St Dogmaels

Cardigan 3 v 0 New Quay

NCE 2 v 0 Dewi Stars

 

Div Two

 

Pencader 2 v 2 Llanboidy

SDUC 0 v 4 Aberporth

 

Res Cup

 

Llanboidy Res 1 v 2 NCE Res

Llandysul Res 1 v 1 Bargod Res

 

 

Saturday October 1st 2016

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Borth Res P v P NCE
Dolgellau Res P v P Cardigan

 

Div One

 

Bargod 1 v 1 New Quay

Felinfach 0 v 8 Crannog

Llandysul 7 v 0 Cilgerran

St Dogmaels 5 v 3 Dewi Stars

 

Div Two

 

Ffostrasol 5 v 1 Pencader

Maesglas 6 v 2 Aberporth

SDUC 0 v 14 Llanboidy

 

Res Cup

 

Cardigan Res 6 v 2 Llandysul Res

Crannog Res 8 v 0 Felinfach Res

NCE Res 3 v 5 Ffostrasol Res

Llanboidy Res 1 v 2 Bargod Res

 

 

Friday September 30th 2016

 

Div One

 

Lampeter 3 v 1 Aberaeron Res

 

 

Saturday September 24th 2016

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Aberporth 5 v 2 Machynlleth Res

Bont 5 v 0 Maesglas

Bow Street Res 2 v 3 Pencader

Cilgerran 6 v 3 Dewi Stars

Crannog 13 v 1 Llanon

Ffostrasol 4 v 4 Padarn Utd - aet - Padarn win 5-4 on penalties

Penrhyncoch Res 1 v 6 Lampeter

St Dogmaels 3 v 2 Bargod

Talybont 2 v 1 Llanboidy

Tregaron 0 v 4 Llandysul

 

see the following link for 2nd round draw

 

Div One

 

Aberaeron Res 0 v 1 Cardigan
Felinfach 1 v 1 New Quay

 

Res Cup

 

Bargod Res 1 v 0 Crannog Res

Cardigan Res 1 v 1 Ffostrasol Res

Lampeter Res 1 v 2 Llandysul Res

Llanboidy Res 7 v 1 Felinfach Res

 

 

Saturday September 17th 2016

 

Div One

 

Bargod 1 v 1 Cardigan

Crannog 0 v 5 Lampeter

Dewi Stars 4 v 0 Aberaeron Res

New Quay 0 v 5 NCE

St Dogmaels 0 v 5 Llandysul

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 5 Ffostrasol

Llanboidy 2 v 3 Maesglas

 

Res Cup

 

Cardigan Res 4 v 3 Bargod Res

Ffostrasol Res 0 v 2 Llanboidy Res

Lampeter Res 3 v 2 Crannog Res

Llandysul Res A v A NCE Res - match abandoned at 3-2. Further details to follow.

 

 

J. Emrys Morgan Cup draw:-

 

Round 1 (To Be Played On Saturday 8 October)

 

Lampeter v Meifod - KO: 2 PM

 

Round 2 ( To Be Played On Saturday 5th November where possible) KO: 1.45 PM


Please Note: Games changed from original conference date of 12th November as Wales are playing at home that day.

 

Abermule v Guilsfield
Llanymynech v Kerry
Llanilar v Newcastle Emlyn
Newtown Rangers v Brecon Northcote
Llanon v Newtown Rovers
Penybont v Morda
Tregaron v Trefonen
Builth Wells v Pencader
Newcastle v Aberystwyth University
Cilgerran Rovers v SDUC
Knighton Town v Talybont
Trewern v Waterloo Rovers
Penrhyncoch v Llanboidy (To Be Played On Saturday 19th November)
Llanfechain v Llangedwyn
St Harmon v Talgarth
Rhayader v Bont
Maesyrhandir v Borth
Crannog v Bargod Rangers
Berriew v Lampeter/Meifod
Llanrhaeadr v Hay St Mary's
Presteigne v Maesglas
Llandrindod Wells v Llanfyllin
New Quay v St Dogmaels
Aberaeron v Machynlleth
Caersws v Padarn (To Be Played On Saturday 19th November)
Ffostrasol v Aberdyfi
Llanidloes v Aberporth
Felinfach v Bow Street

 

Byes To Round 3 - Dewi Stars, Cardigan, Llanfair Utd, Llandysul

 

 

Saturday September 10th 2016

 

Div One

 

Cilgerran 6 v 1 Aberaeron Res

Crannog 2 v 4 Llandysul

Dewi Stars 4 v 1 St Dogmaels

Felinfach 1 v 2 NCE

Lampeter 9 v 2 Bargod

New Quay 1 v 6 Cardigan

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 7 Pencader

Llanboidy 2 v 2 Ffostrasol

 

Res Cup

 

Cardigan Res 0 v 1 Llanboidy Res

Ffostrasol Res 1 v 3 Lampeter Res

Llandysul Res 9 v 1 Crannog Res

NCE Res 14 v 1 Felinfach Res

 

 

Draws:-

 

The following draws took place at the league meeting on 6th September 2016

 

League Cup

1st Round

 

New Quay v Lampeter

Aberporth v St Dogmaels

 

2nd Round

 

Aberaeron Res v NCE

Bargod v Llandysul

Pencader v Cardigan

New Quay/Lampeter v Llanboidy

Crannog v Maesglas

Ffostrasol v Dewi Stars

Felinfach v Cilgerran

Aberporth/St Dogmaels v SDUC

 

South Cards Cup

1st Round

 

Lampeter Res v Llandysul Res

Maesglas v SDUC

Pencader v Crannog Res

Ffostrasol v Bargod Res

Llanboidy v Aberporth

 

 

Saturday September 3rd 2016

 

Div One

 

Aberaeron Res 0 v 6 Llandysul
Bargod 1 v 3 Felinfach
Cardigan 4 v 1 Dewi Stars
Crannog 1 v 1 NCE
Lampeter 9 v 3 St Dogmaels
New Quay 1 v 1 Cilgerran

 

Div Two

 

Maesglas 3 v 4 Ffostrasol
Pencader P v P Llanboidy

 

Res Cup

 

Felinfach Res 0 v 11 Llandysul Res

Ffostrasol Res 2 v 4 Bargod Res

Llanboidy Res 1 v 3 Lampeter Res

NCE Res 3 v 3 Crannog Res

 

 

Wednesday August 31st 2016

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 2 Maesglas

Pencader 2 v 2 Ffostrasol

 

 

Tuesday August 30th 2016

 

Div One

 

Bargod 1 v 4 Llandysul
Cardigan 6 v 0 Crannog
Dewi Stars 0 v 1 Felinfach
Lampeter 3 v 2 NCE
St Dogmaels 4 v 1 Cilgerran

 

 

Wednesday August 24th 2016

 

Div Two

 

Maesglas 3 v 0 Llanboidy

Ffostrasol 3 v 0 Aberporth

 

 

Tuesday August 23rd 2016

 

Div One

 

Cardigan 1 v 3 Cilgerran

Crannog 3 v 2 Bargod

Felinfach 0 v 1 Aberaeron Res

Llandysul 4 v 1 Lampeter

NCE 4 v 3 St Dogmaels

 

 

Draw:-

 

During the competition's AGM, the draw for the 1st round of the Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies was made. The draw is as follows. Where possible, these ties will be played on the 24th September

 

1st Round

 

St Dogmaels v Bargod

Llanilar v UWA Res

Bont v Maesglas

Talybont v Llanboidy

SDUC v Abereron Res

Cilgerran v Dewi Stars

Borth Res v NCE

Crannog v Llanon

Ffostrasol v Padarn Utd

Bow Street Res v Pencader

Dolgellau Res v Cardigan

Tregaron v Llandysul

Penrhyncoch Res v Lampeter

Aberporth v Machynlleth Res

 

Byes to 2nd round - Felinfach, Aberdovey

 

League AGM

 

During the league meeting on 26th July, the proposals for the structure of the forthcoming league season were discussed and option 1 was voted for. Therefore the structure of the three divisions for the forthcoming season will be as shown below.

 

Division 1 will start on 23rd August with Division 2 starting on 24th August. There will be a further round of midweek games on 30th August for Division 1 and 31st August for Division 2 with a full fixture list including the Reserves Cup on 3rd September.

 

Division 1
Cardigan
Lampeter
Llandysul
Bargod
NCE
St Dogmaels
Crannog
Aberaeron Reserves
Felinfach
Cilgerran
Dewi Stars


Division 2
Aberporth
Pencader
Ffostrasol
Maesglas
Llanboidy
SDUC
(Clubs to play each other 4 times)

 

Reserves Cup
St Domaels
Llandysul
Cardigan
Lampeter
NCE
Llanboidy
Bargod
Crannog
Felinfach
Ffostrasol

 

The following proposals for the league structure have been put forward. A decision will be made during the special league meeting on 26th July at Ffostrasol at 7.30 PM. The options are as follows:-

 

Proposals for league structure 2016-17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For older news items, please go to the News Archive link on the right of this page

 

 

 

 

 

 

As with last season, we are going to attempt to keep track of goalscorers for all competitions. Please could club secretaries or managers make a note of all goalscorers on team sheets so we can keep track? Information on goalscorers will appear on the tables pages for league goals and on the results pages for cup goals.

The goalscorer information for each club will be broken down by competition and will be shown on the registered players pages for each club. Information on appearances will also be shown on the registered players pages as and when the information is received from team sheets.

Good luck to all teams for the forthcoming season.

For scores from earlier in the season, please see the results sections or the archived news section which can be accessed from the link on the right hand side of this page.


 

 

 

News Archive

 

 

Previous Years


 




Costcutter Ceredigion League - Contact us on webmaster@ceredigionleague.co.uk Results